چرا طراحی پلان ساختمان اهمیت دارد؟

طراحی پلان ساختمان، مهم‌ترین قسمت برنامه ساخت و ساز یک پروژه ساختمانی است. تفاوتی نمی‌کند پروژه مربوط به ساختمان مسکونی باشد یا تجاری و یا صنعتی؛ آنچه اهمیت دارد این است که طراحی پلان باید با جزئیات و دقت کامل انجام گیرد. تیم طراحی متخصص و حرفه‌ای برای طراحی پلان با یکدیگر همکاری می‌کنند.

متاسفانه هنوز بسیاری از مشتریان به اهمیت طراحی پلان ساختمان در پروژه‌های ساختمانی آگاه نیستند و زمانیکه تصمیم می‌گیرند یک پروژه را اجرا کنند، تصور می‌کنند به سرعت، این پروژه آغاز به کار خواهد کرد؛ در صورتیکه این چنین نیست!
مشتری باید پروژه خود را با شرکت پیمانکار یا طراح ساختمان مطرح کند و درباره جزئیات مورد نظر خود به طور کامل با مهندسان صحبت نماید. پس از آن که مسئله مالی و نوع طرح مشخص شد، تیم طراحی پلان ساختمان مشغول به فعالیت می‌شود تا کل پروژه را در قالب کوچک بسازد. اگر پلان وجود نداشته باشد، ساخت و ساز غیر ممکن است.
طراحی پلان، یک الگوی اصلی است که به پیمانکار و مهندس کمک می‌کند تا طرح‌‌های خود را در قالب‌های بسیار بزرگ در ابعاد و اندازه‌های واقعی بسازند. معمار ساختمان براساس طراحی پلان ساختمان تصمیم‌گیری می‌کند و مهندس ناظر برای ارزیابی هزینه‌ها و خرید لوازم و مصالح ساختمانی مورد نیاز، از پلان استفاده می‌کند.
همانطور که در قسمت بالا مشاهده می‌کنید، اهمیت طراحی پلان ساختمان بسیار پر رنگ است. اگر سازه‌های پیش ساخته قرار باشد در محل نصب شود، باز هم به پلان نیاز خواهد بود. کارشناسان تیم طراحی پلان ساختمان در مجموعه اول خونه با بهترین برنامه‌ریزی می‌‌توانند پلان مورد نظر شما را فراهم کنند. طراحی نقشه ساختمان از هر نظر ضرورت دارد؛ بنابراین بهتر است ابتدا یک مشاوره در این‌باره داشته باشید.

ویژگی‌های یک پلان ساختمان خوب چیست؟

آیا تاکنون به این فکر کرده‌اید که یک پلان ساختمان خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟ چرا تا این اندازه طراحی پلان مورد توجه قرار گرفته است؟ و از همه مهم‌تر اینکه، در طراحی نقشه ساختمان چه چیزهایی وجود دارد و چه کمکی به ساخت پروژه می‌کند؟

برای پاسخ دادن به سوالات فوق، بهتر است درباره ویژگی‌های یک پلان ساختمان خوب صحبت کنیم؛ چیزی که موضوع اصلی این بحث است.
زمانی می‌توانیم بگوییم که طراحی پلان با موفقیت و با کیفیت بالا انجام شده است که تمام جزئیات یک ساختمان با توجه به کاربری آن، در نظر گرفته شده باشد. به طور مثال، پلان ساختمان مسکونی باید محل ورودی، درب‌های داخلی خانه، فضای سالن نشیمن، اتاق پذیرایی، محل مخصوص آشپزخانه، اتاق‌های خواب، اتاق مطالعه، تراس یا بالکن، فضای سبز، مسیرهای راهروها و راه پله‌ها و همچنین محل قرارگیری طبقات و فاصله آن‌ها و همچنین ستون‌های خانه را به خوبی نشان دهد.
محل قرارگیری هر یک از قسمت‌های فوق روی نقشه پلان ساختمان بر حسب میلی‌متر و سانتی‌متر است و با همان مقیاس‌ها هنگام ساخت و ساز به ابعاد و اندازه‌های متر، تبدیل می‌شود. طراحی نقشه ساختمان باید محل قرارگیری مبلمان داخل خانه‌های مسکونی را نیز نشان دهد. اگر ساختمان دارای استخر است، باید روی پلان ساختمان نشان داده شود. راهروها در نقشه ساختمان اهمیت دارند چرا که مسیر عبور و مرور مهمانان و اعضای خانواده را ساده‌تر می‌‌کنند.
محل قرار گرفتن اتاق خواب، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام باید در طراحی پلان به دقت در نظر گرفته شود؛ به خصوص سرویس‌های بهداشتی و حمام در اولویت قرار دارند. یک طراحی نقشه خوب، تمام نظریات را در بر می‌گیرد.
مواردی که در قسمت بالا اشاره کردیم برای طراحی پلان ساختمان و برای طراحی ساختمان ویلا هم کاربرد دارند. این مسئله در طراحی نقشه ساختمان تجاری، مجتمع‌های بزرگ خرید یا مکان‌های تفریحی و شهرک‌ها نیز قابل اجرا است. طراحی پلان برای ساخت شهرک‌های مسکونی یا شهرک‌های ویلایی در شمال بسیار اهمیت دارد. جایگاه تمام واحدهای مسکونی و ویلاها باید به دقت مشخص شود. محل پارک خودروها، فضای سبز و منظره‌ای که رو به شهر، دریا یا جنگل ایجاد کرده‌اند، کاملاً واضح، نمایش داده شود.

چرا طراحی پلان ساختمان اهمیت دارد؟

امروزه در دنیای ساخت و ساز و معماری شاهد آن هستید که مهندسان، طرح‌‌های متعددی را برای ساخت و ساز ارائه می‌کنند. این طرح‌ها همان نقشه ساختمان هستند. پلان ساختمان، مجموعه‌ای از طرح‌ها و نقشه‌ها است که از خانه آینده شما خبر می‌دهد. در طراحی نقشه، مسائلی به نمایش گذاشته می‌شود که قرار است ایده ساخت و ساز را به مهندس یا معمار بدهد. داشتن نقشه استاندارد، مرحله ورود به پروژه ساخت خانه است.
اگر نسبت به طراحی پلان ساختمان، دیدگاه واضحی ندارید، این قسمت برای شما مفید است…
طراحی پلان و در اختیار داشتن طراحی نقشه ساختمان، به شما کمک می‌کند ایده‌‌های جدیدی از طراحی خانه را در اختیار داشته باشید. شما قطعاً به تنهایی نمی‌توانید خانه رویایی خود را طراحی کنید؛ اما اگر طرح قبلی در اختیار شما قرار داده شود، شاید بتوانید برخی تغییرات را در نقشه ساختمان ایجاد کنید و آنچه که در نظر دارید را در اختیار شرکت پیمانکاری قرار دهید.
طراحی پلان ساختمان به شما کمک می‌کند محیط اطراف خانه را همانطور که تمایل دارید طراحی کنید. امکان تغییر سبک زندگی با تغییر دکوراسیون داخلی یا نمای بیرونی ساختمان نیز وجود دارد. بنابراین در پروژه‌های ساخت و ساز، طرح‌ها و نقشه‌هایی را ارائه دهید که این هدف را دنبال کنند. دسترسی به ایده‌های خلاقانه در سایه نقشه‌های جدیدتر امکان‌پذیر است.

سخن پایانی

مهم‌ترین ویژگی طراحی پلان ساختمان خوب این است که تمام جزئیات را با نمای واضح و شفاف در اختیار مشتری قرار دهد. افرادیکه در حوزه طراحی پلان فعالیت می‌کنند، عموماً نقشه‌ها را بر روی کاغذ ارائه می‌دهند و همچنین کارها را با نرم افزارهای رایانه‌‌ای و طراحی سه بعدی به پایان می‌رسانند. طرح‌های سه بعدی از پلان ساختمان بهترین ابزار برای درک موقعیت و آغاز پروژه‌های ساختمانی است.
داخل طراحی ‌پلان، جزئیات کامل نمایش داده می‌شود؛ حتی کابینت‌های آشپزخانه، محل قرارگیری گلدان‌ها، تراس و بالکن، مبلمان‌ها و حتی تزئیناتی که در قسمت‌های مختلف می‌تواند قرار بگیرد، دیده می‌شود. همین عوامل بهترین ویژگی مثبت برای پلان ساختمان‌ها است.
اول خونه با در اختیار داشتن تیم حرفه‌‌ای از طراحی پلان، تمام امکانات را فراهم ساخته تا شما بهترین طرح نقشه را برای یک پروژه موفق ساختمان‌سازی در اختیار داشته باشید. طراحی‌پلان در اول خونه به صورت سفارشی‌سازی یا خرید طرح‌های آماده، قابل دریافت است.