پله ها

امروزه به طراحی مدرن انواع مدل دیوار راه پله داخل ساختمان توجه زیادی می‌شود و ایده‌های جذابی نیز برای طراحی راه پله وجود دارد. یکی از مهمترین آن‌ها راه پله دوبلکس خانه است.

اگر چه در طراحی دکوراسیون منازل بیشترین توجه عمدتا بر روی دکوراسیون پذیرایی و آشپزخانه صرف می‌شود اما توجه به مواردی همچون پله‌ها می‌تواند تغییرات قابل توجه و زیادی را در داخل خانه به وجود بیاورد و اولین چیزی است که در بدو ورود به خانه به چشم بیننده می‌آید. در واقع طراحی راه پله داخل ساختمان یکی از عناصر مهمی است که قسمت‌های مختلف خانه را به هم مرتبط می‌کند و مهم‌ترین مزایای آن زیبایی خانه است.
طراحی راه پله داخل ساختمان در تمامی مکان‌های ساختمان امکان پذیر است و صرف نظر از بزرگ یا کوچک بودن فضا همیشه یک فضای اضافی را برای ذخیره یا زیستن به وجود می‌آورد که از آن به عنوان کتابخانه یا انبارمی‌توان استفاده کرد البته برای خانه‌هایی با متراژ بالا بهتر است که راه پله داخل ساختمان در مرکز خانه قرار بگیرد و در خانه‌های کوچک در گوشه‌ای از خانه و در کنار اتاق‌ها طراحی شود. گاهی اوقات با طراحی راه پله از فضای زیر آن می‌توان به عنوان اتاق کار استفاده کرد که این اتفاق در خانه‌های کوچک کاربردی‌تر خواهد بود.

وجود راه پله داخل ساختمان جذابیت منزل را چندین برابر می‌کند و برای ساخت آنها از انواع مختلفی از مصالح استفاده می‌شود. طراحی راه پله می‌تواند همراه با حفاظ یا بدون حفاظ صورت بگیرد و برای ساخت آن عمدتا از چوب و فلزات استفاده می‌شود. البته مدل راه پله شیشه‌ای نیز یکی از گزینه‌های لوکس برای خانه‌های امروزی است. برخی از انواع مدل راه پله به صورت معلق طراحی می‌شوند و گاهی نیز برای آنها از حفاظ‌های چوبی یا شیشه‌ای و فلزی استفاده می‌شود.
همچنین باید بدانیم که اندازه راه پله با توجه به فضای خانه انتخاب می‌شود و بر این اساس اندازه آنها با یکدیگر متفاوت است.

روش‌های طراحی راه پله داخل ساختمان به چند صورت انجام می‌گیرد:

  • سبک طراحی راه پله‌های Montana: در این نوع از طراحی مدرن، طراحی راه پله داخل ساختمان به واسطه بلوک‌های شیشه‌ای و بدون درز انجام می‌گیرد که در آن از فولاد ضد زنگ استفاده می‌شود.
  • Tornadi Spiral LED: در این نوع از طراحی راه پله داخل ساختمان بر نورپردازی در طراحی راه پله‌های منحنی تاکید می‌شود.
  • Cobra Silver:  در این سبک از طراحی راه پله‌های مدرن، بین طراحی و فضای موجود، ثبات وجود دارد.
  • Tornado: نوعی از طراحی راه پله است که طراحی گردباد که پیچ و تاب مرکز پله‌ها است را به نمایش می‌گذارد.
  • Mistral Curve: این نوع از طراحی در واقع راه پله با نرده‌های منحنی است. متریال موجود در این سبک از طراحی ترکیبی از شیشه، چوب و فولاد است که در آن پنل‌های شیشه‌ای تصویرهای هیجان انگیزی تولید می‌کنند.
 در طراحی راه پله مدرن به شکل مستقیم در مقایسه با مدل مارپیچ به فضای بیشتری نیاز داریم و در نوع طراحی مارپیچ زمان بیشتری برای طراحی این مدل راه پله داخل ساختمان نیاز است.

توجه به فضا مهم‌ترین عامل در انتخاب مدل راه پله داخل ساختمان

همیشه برای انتخاب راه پله در فضای دکوراسیون داخلی اولین موضوعی که باید به آن توجه کنید اندازه گیری فضایی است که در اختیار دارید چرا که فضای موجود نقش بسیار مهمی در محل قرار گرفتن پله‌ها بازی می‌کند.
همانطور که اشاره کردیم در فضاهای بزرگ استفاده از راه پله در مرکز خانه و در انواع مارپیچ مناسب است اما در متراژهای کوچک بهتر است مدل راه پله ساده و در گوشه‌ای از خانه در کنار دیوار طراحی شود.
نکته مهم دیگری که در انتخاب مدل راه پله باید مد نظر قرار داد آن است که مواد سازنده و متریال ساخت راه پله برای آنکه کیفیت مناسبی داشته باشد نباید حتما گران قیمت باشد و بسیاری از انواع ارزان قیمت نیز می‌توانند با کیفیت بالایی همراه باشند.

فراموش نکنید که بهتر است کفپوش پله‌ها با کفپوش کلی خانه یکسان باشد همچنین در طراحی راه پله دوبلکس باید بدانیم پله و نرده های چوبی با خانه هایی با کفپوش پارکت هماهنگی بیشتری دارند و پله های سنگی با نرده های استیل یا غیره با کف پوش‌های سرامیکی هماهنگ هستند. استفاده از فرش یا موکت امنیت پله‌ها را به خصوص برای خانواده‌هایی که کودک دارند، بیشتر می‌کند.